Powrót do strony głównej

Wspomnienia lub historia SZEMPLIŃSKICH

A. Historia Tadeusza syna Bolesława.

Tadeusz Szempliński, s. Kamili i Bolesława, urodził się 21 sierpnia 1877 r. w Warszawie. Absolwent Warszawskiej Szkoły Realnej (szkoła średnia z profilem zawodowym), którą ukończył z wynikiem bardzo dobrym oraz Kursów Handlowych H. Chacikowskiego. W 1898 r. rozpoczyna swoją pierwszą pracę w „Domu Bankowym dla Handlu i Rolnictwa A. Radziszewski”, skąd w 1903 przechodzi do „Domu Bankowego W. Suchodolski i S-ka”, gdzie jako prokurent prowadzi ekspedycję bankową i wydział giełdowy.

czytaj więcej o Tadeuszu

B. Historia STEFANA syna Zygmunta.

STEFAN SZEMPLIŃSKI ur. 27.04.1913 w Warszawie. Syn Zygmunta i Stanisławy z d. Malewskiej, bratanek Tadeusza Szemplińskiego, sygnatariusza „Deklaracji Stu". W 1932 - matura w gimnazjum „Unia” prof. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie. Studia w Szkole Nauk Politycznych w Warszawie (Wydział Dyplomatyczno-Polityczny). Dyplom w 1935 roku. W latach 1936/37 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych.

czytaj więcej o Stefanie

C. Wspomnienia HALINY żony Stefana.

Mój dom rodzinny był domem w którym moje dzieciństwo było najcudowniejsze pod słońcem. Było nas sześcioro, a więc stale nowe pomysły, nowe zabawy, nowe odkrycia tego co nas otaczało. Rodzice nas bardzo kochali, ale i nie rozpieszczali, dom był średnio zamożny, ojciec nauczyciel wiejskiej szkoły, pełnił rolę wychowawcy kilku klas, był odpowiedzialny za całość w sensie materialnym i moralnym wobec swoich uczniów.

czytaj wspomnienia Haliny

D. Historia ELŻBIETY siostry Stefana.

Studiowała prawo oraz polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała jako 16-latka na łamach socjalistycznego pisma „Robotnik”, w 1926 roku opowiadaniem "Ojciec". Potem pisała także poezję i powieści, była niezwykle wyczulona na wszelką niesprawiedliwość społeczną, krzywdę ludzi i zwierząt.

czytaj więcej o Elżbiecie
Powrót na początek strony